Aktif Filtre
  • Marka:
  • İletişim Türü:
  • Ekran Boyutu:
  • İşletim Sistemi:
  • Barkod Okuyucu:
  • Baskı Türü:
  • Baskı Boyutu:

Sektör
Barkod Okuyucu

RFID Nedir? Ne İşe Yarar?

RFID; Radyo Frekansı ile tanımlama anlamına gelmektedir. Pek çok kullanım alanı olan RFID okuyucular, işletmelere zaman ve maliyet açısından sayısız avantaj sunan cihazların başında gelirler. Özellikle tahsilat işlerinde sıklıkla kullanılan RFID okuyucular, istenilen her alanda kullanılmaktadır. 

Belirli alanlarda günümüz teknolojilerine uygun olarak basılan etiketler, RFID okuyucunun okumasına olanak sağlarlar. Bunun en önemli örneğinin başında başında barkodlar gelir. Barkodlar, kullanıcının cihazlara okutması suretiyle çalışmaktadır. Fakat RFID okuyucu, otomatik olarak menziline giren herhangi bir etiketi hızlıca inceleyebilmektedir. Bu da zaman kaybetmeden iş akışına devam etmenizi sağlar.

RFID Okuyucu Nerelerde Kullanılır?

RFID okuyucuların kullanım alanı sınırsızdır. Hızlı sayım yapılması gereken yerlerde, az personelle yapılan stok sayımlarında, binlerce stok ürününün takibinin yapılması gereken alanlarda, dakikalar içinde sayımı yapılmasını kolaylaştıran bir teknolojidir. Bir detektör gibi çalışan RFID okuyucular, yapılan sayımların başka ortamlara aktarılabilmesiyle raporlamalar için büyük zaman tasarrufu sağlar.

Ürün takibinin ve sayımının yanı sıra firmalar için personel takip sistemi görevi de gören RFID okuyucu, çalışanların hareketlerini izlemeye de olanak sağlar. İşe giriş ve çıkışlarda kart okutulmasına gerek duyulmaksızın, çalışanların isimlerini ve görevlerini, zaman ve saat biçiminde sisteme kaydedebilmektedir.

RFID Çeşitleri

RFID okuyucular, frekanslarına göre ayrılırlar.
Düşük frekans (LF): 125–134 kHz
Yüksek frekans (HF): 13.56 MHz
Ultra yüksek frekans (UHF): 860–960 MHz, 2.45 GHz
Süper yüksek frekans (SHF): 5.8 GHz frekanslarında kullanılabilmektedir.

Zenith Bilgi Teknolojileri A.Ş olarak, her sektöre, alana ve bütçeye uygun Zebra RFID okuyucu sunabiliriz. Zebra Technologies’in Premier partneri olarak Zebra RFID okuyucu konusunda doğru adrestesiniz. 

Zebra RFID okuyucular hakkında detaylı bilgi için 0850 480 80 67’i arayarak ya da zenith@zenithbt.com.tr adresine e-posta göndererek müşteri temsilcimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 


Radyo Frekansı ile Tanımlama Radio Frequency Identification teknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. Rfid, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir. Rfid, “Radyo Frekansı Tanımlama” nın kısaltmasıdır ve Rfid etiketlerinde veya akıllı etiketlerde kodlanan dijital verilerin, radyo dalgaları aracılığıyla bir okuyucu tarafından okunan bir teknolojiyi ifade eder. Rfid, bir etiket veya etiketteki verilerin, bir veri tabanında depolayan bir cihaz tarafından yakalanmasındaki barkodlamaya benzer. Ancak Rfid, barkod varlık izleme yazılımı kullanan sistemlere göre çeşitli avantajlara sahiptir. En dikkat çekici olanı, Rfid etiketi verilerinin görüş alanının dışında okunabilmesidir. Oysa ki, barkodların optik bir tarayıcı ile hizalanması gerekir. Bir Rfid çözümü uygulamayı düşünüyorsanız, bir sonraki adımı atın ve bir

RF-ID UYGULAMA ALANLARI

Rfid teknolojisi birçok sektörde kullanılabilir. Büyük alışveriş merkezlerinde, zincir marketlerde, hayvan takiplerinde, havayolları-kargo şirketlerinde kullanılan örnekleri vardır.

Bu teknoloji ile şirketlerin avantajları; zamanla azalan insan gücü maliyeti, otomatikleştirilmiş stok kontrolü, ürün takibi ve anında ulaşılabilen envanter bilgisidir.

Ayrıca Rfid sayesinde şirketlerin iş süreçleri hızlanacak ve ihtiyaç duyulan gelişmiş raporlar hızlı ve doğruluğu yüksek bir şekilde oluşturulabilecektir.

Rfid teknolojisi ayrıca sensörlerle birlikte de yürütülebilen bir teknolojidir. Şirketler; sıcaklık, hareket, radyasyon ölçen sensörlerle Rfid etiketlerini birlikte kullanılarak çeşitli uygulamalar geliştiriyorlar.

Örneğin, Rfid etiketleri tedarik zincirindeki hareketli kutuların uygun sıcaklıkta olup olmadığını kontrol edebilir.

DEPO ÇÖZÜMLERİNDE RF-ID SİSTEMLERİ

Rfid Etikete sahip ürünlerin, koli veya palet bazlı depo giriş ve çıkışlarını kontrol eden sistemdir.

Mal kabul ve Sevkiyat kapılarına kurulan Reader ve Antenler vasıtasıyla, hızlı ve doğru bir şekilde, giriş çıkış hareketleri izlenir.

Mevcut ERP sisteminiz ile entegre edilerek, sipariş bazlı kontrol ile, hatasız mal kabul ve sevkiyat yaparsınız.

Zebra RF-ID el terminali ile UHF etiketlerini belli mesafede yaklaşarak okutma ve sayım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu mesafeyi el termimali rfıd okuyucusu ve etiket kalitesi ve özelliği belirlemektedir. Rfıd sıvı ve metal de çalışması biraz daha zordur.

Bu ürünlerde özel bir etiket ile verim almak ve doğru planlama çalışması yapılmaktadır.

Zebra MC33 UHF RF-ID ve ZT411 UHF etiket kodlayıcı ile en çok tercih edilen modellerdir.