Aktif Filtre
  • Marka:
  • İletişim Türü:
  • Ekran Boyutu:
  • İşletim Sistemi:
  • Barkod Okuyucu:
  • Baskı Türü:
  • Baskı Boyutu:

Sektör

Access Point Nedir? Ne İşe Yarar?

Access Point Tanımı

Türkçe karşılığı “Erişim Noktası” olan Access Point teknolojisi, hem mevcut ağ bağlantı yapısının erişim kapasitesini artırmak hem de kablolu erişimi kablosuz erişime entegre etmek için kullanılan donanımsal cihazlardır.

Erişim Noktası Kategorileri

Tek başlarına modem olarak kullanılamayan bu cihazlar Kablosuz modemlerle benzer prensipler üzerine çalışan bu cihazlar, genel olarak iç ortamlar ve dış ortamlara yönelik iki kategoride üretimi yapılmaktadır.

Access Point İşlevleri

Kablosuz Ağ çözümleri ile kesintisiz veri akışı sağlayarak kullandığınız el terminalleri ve Notebook cihazlarında tüm operasyonun kesintisiz çalışmasını sağlar.

Access Point Nasıl Kullanılır?

Access Point teknolojileri; her ne kadar router, modem ve benzeri donanımlarla benzer özelliklere sahip olsalar da farklı cihaz sınıfında değerlendirilirler.

İşlevleri

Access Pointler, kullanıcıların mevcut bir ağa kablosuz olarak bağlanabilmelerini sağlayan donanımlar olarak öne çıkarlar. Kablosuz olarak kullanılan bir ağı kabloluya çevirerek ağın erişim kapasitesini artırırlar. Access Point cihazları bulundukları ortamlardaki ağın sinyal gücünü artırma gibi işlevselliklere de katkı sağlarlar.

Kullanım Önerileri

Access Pointlerin doğru veri akışını sağlamak için, kablolamasından roaming geçişlerine kadar tüm operasyonu verimli hale getirmeniz önerilir. Kullandığınız el terminalindeki wifi kart özellikleri ve sunucu tarafındaki minimum beklentileri doğru planlayarak altyapıyı oluşturabilirsiniz. Firewall ile bağlantıda kablosuz ağ çözümlerinin önemi oldukça fazladır.

Access Point Markaları Hangileridir?

Access point seçiminde cihazın kullanım alanları ve sonrasındaki servis süreçleri markayı ön plana çıkarmaktadır. Özellikle Cisco Access point ve Aruba markaları bunların en büyük örnekleri olarak görülmektedir. Rujie ve Extreme network ile beraber Unifi başka seçeneklerdir.

Alan Ölçüm – Site Survey Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Access pointlerin kurulum öncesi kullanılacak alanların ölçülmesi ve kablosuz ağ cihazlarının doğru konumlandırılması çok önemlidir. Bu hizmet, yapının doğru inşa edilmesi tarafında dikkat edilmesi gereken bir çalışmadır. Sıte survey hizmetlerinden access pointlerin kurulum ve konfig edilmesine kadar tüm süreçleri bizden talep edebilirsiniz.