Aktif Filtre
  • Marka:
  • İletişim Türü:
  • Ekran Boyutu:
  • İşletim Sistemi:
  • Barkod Okuyucu:
  • Baskı Türü:
  • Baskı Boyutu:

Marka
Sektör
Baskı Türü
Baskı Boyutu

Yazıcı ve Fotokopi


Yazıcı Nedir? Ne İşe Yarar? 

Yazıcı; bilgisayarda bulunan verilerin, bilgilerin, fotoğrafların ve benzeri materyallerin bilgisayar hafızasından kağıt üzerine aktarılmasına yarayan cihazdır. Günümüz teknolojisinde, yazıcılar bilgisayarlara USB veya RJ45 ile bağlanırlar. Bazı yazıcılar ise kullandıkları teknolojilere göre farklılık göstererek fotoğraf makinesinden, hafıza kartından ve tarayıcıdan direkt çıktı alabilirler. Ayrıca, bazı yazıcıların faks çekme, tarama ve fotokopi çekme özellikleri de mevcuttur.

Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Yazıcıyı kullanmadan önce yazıcının eksik parçasının olmadığından ve çalışır durumda olduğundan emin olunmalıdır. Sonrasında ise cihazın güç bağlantısının doğru olarak yapıldığına dikkat edilmesi gerekir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra, yazıcının açma tuşuna basarak yazıcıya kağıt yerleştirmek gerekir. Yerleştirilen kağıtların düşmesini engellemek için yazıcının tepsi bölümü kağıtları tutar ve yerleştirilen kağıtların bir arada durmasına yardımcı olur.

Kağıtlar yerleştirildikten sonra kartuşlar yuvalarına yerleştirilir. Yazıcının kapağı açıldığında iki adet kartuş yuvası görülür. Bunlardan biri renkli kartuşa, diğeri ise siyah kartuşa aittir. Kartuşları jelatinlerinden ayırdıktan sonra yuvalarına dikkatlice yerleştirmek gerekir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra yazıcının bilgisayara tanımlanma işlemi yapılmalıdır. 

Yazıcı Çeşitleri

Yazıcılar 6 çeşide ayrılırlar;

Karakter Yazıcılar

İlk yazıcı örneklerinden biri olan karakter yazıcılar, yapı olarak daktiloya benzerler. Karakterler baskı şeridi ile kağıt üzerine işlenir. Karmaşık elektromekanik yapıları, düşük hızları ve sınırlı grafik baskı yetenekleri nedeniyle artık günümüzde kullanılmamaktadırlar.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Nokta vuruşlu yazıcılar, matris şeklinde baskı iğnelerini, bilgisayardan gelen veriler aracılığıyla ve elektro mıknatıs yardımıyla kağıt ile yazıcı arasında gergin duran şeride nokta vuruşu yaparak baskı yaparlar. Bu yazıcılar, günümüzde sadece harf ve rakamlardan oluşan baskı gereksinimi olan muhasebe kayıtlarının basılması gibi daha basit işlerde kullanılırlar.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Nokta vuruşlu yazıcılar ile benzer çalışma prensibine sahip olan mürekkep püskürtmeli yazıcılarda, vurma noktasının yerini hızla püskürtülen mürekkepler alır. Bu tip yazıcılar, en yüksek baskı çözünürlüğüne sahip yazıcılardır.

Lazer Yazıcılar

Lazer yazıcılar, son geliştirilen yazıcı türleridir. Yüksek baskı kalitesi ve hızına sahip bu yazıcılar, fotokopi makinesine benzerleler. Fakat lazer yazıcıları fotokopi makinelerinden ayıran en belirgin özellik baskı kaynağının bilgisayardan gelen sayısal kodlarının olmasıdır.

Isıl Yazıcılar

Isıl yazıcılar, duyarlı kağıt üzerine baskı yapan cihazlardır.

Kalemli Yazıcılar

Kalemli yazıcılar, kağıt yüzeyinde özel bir kalem ile gezdirilerek çizilen şekli vektör grafikleriyle yazan cihazlardır. Günümüzde nadiren kullanılan bu cihazlar yerlerini yüksek baskı kalitesine sahip geniş format yazıcılara bırakıyorlar.

Fotokopi Makinesi Nedir? Ne İşe Yarar? 

Özellikle ofislerde en fazla tercih edilen cihazların başında gelen fotokopi makinesi, çeşitli belgeleri ve diğer görsel materyalleri hızlı çoğaltmada kullanılan cihazdır. 

Zenith Bilgi Teknolojileri A.Ş olarak, her sektöre, alana ve bütçeye uygun baskı çözümü sunabiliriz. 

Tüm yazıcı ve fotokopi çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi için 0850 480 80 67’i arayarak ya da zenith@zenithbt.com.tr adresine e-posta göndererek müşteri temsilcimiz ile iletişime geçebilirsiniz.